KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6093578
*
nr 609 3578
Björn Wessman
(f. 1949), Sverige
Gouache, B Wessman, Komposition, 33x24
Björn Wessman, svensk målare född i Hässleholm, Skåne 1949.
Följerätt
Utrop:
100 kr
Såld:
550 kr
Sista tid för bud online:
måndag 9 november 2009
kl 17:47:59
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
4/11 20:24:34
1
100 kr
6/11 02:56:41
2
150 kr
7/11 07:32:03
1
250 kr
8/11 20:25:43
2
250 kr
8/11 20:26:15
2
300 kr
9/11 07:41:15
1
350 kr
9/11 12:43:24
3
500 kr
9/11 16:09:56
1
450 kr
9/11 16:31:11
4
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Björn Wessman
Björn Wessman, svensk målare född i Hässleholm, Skåne 1949.
Läs mer om Björn Wessman
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller b wessman björn wessman gouache komposition svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:52
-
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:26
-
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:49
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:22
-
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:22
*
Björn Wessman
Björn Wessman, svensk målare född i Hässleholm, Skåne 1949.
Läs mer om Björn Wessman
nr 609 3578
Björn Wessman
(f. 1949), Sverige
Gouache, B Wessman, Komposition, 33x24
Björn Wessman, svensk målare född i Hässleholm, Skåne 1949.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 100 kr |
| Såld: | 550 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 9 november 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 4/11 20:24:34 | 1 | 100 kr |
| 6/11 02:56:41 | 2 | 150 kr |
| 7/11 07:32:03 | 1 | 250 kr |
| 8/11 20:25:43 | 2 | 250 kr |
| 8/11 20:26:15 | 2 | 300 kr |
| 9/11 07:41:15 | 1 | 350 kr |
| 9/11 12:43:24 | 3 | 500 kr |
| 9/11 16:09:56 | 1 | 450 kr |
| 9/11 16:31:11 | 4 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Björn Wessman
Björn Wessman, svensk mÃ¥lare född i Hässleholm, SkÃ¥ne 1949.Läs mer om Björn Wessman
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller b wessman björn wessman gouache komposition svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:52 -
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:26 -
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Aktuellt bud: 400 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:49 -
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:22 -
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:22



